Komin

Budowa komina nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Nie zawsze wystarczy wybudować prostą konstrukcję podłączoną do pieca, gdyż zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne, które zachodzą w kominie, są bardzo skomplikowane. Budowa komina oraz materiały, które zostaną użyte do jego budowy, muszą być do tego przystosowane.

Kominy na drewno charakteryzują się nieco inną budową niż kominy do pieców gazowych, czy olejowych. Jest to ważna informacja, gdyż wiele osób podczas wieloletniego eksploatowania budynku podejmuje decyzję o wymianie pieca opalanego drewnem, na piec olejowy lub gazowy. Niewątpliwie takie formy ogrzewania budynku są o wiele łatwiejsze, jednak niestety podobna inwestycja nie zawsze sprowadzi się do wymiany pieca. Jeśli komin jest niedostosowany do wymogów, powinien być przebudowany lub wręcz trzeba wybudować nowy komin.

Kominy kwasoodporne – kiedy potrzebne?

Systemy kominowe na drewno nadają się do pieców opalanych drewnem lub też do kominków. Nie nadają się zaś do pieców opalanych olejem i gazem, ze względu na to, że wydzielające się substancje znajdujące się w spalinach mają na takie kominy destrukcyjny wpływ. Podłączenie pieca na takie paliwa do zwykłego komina na drewno jest bardzo niebezpieczne, a także radykalnie obniży trwałość komina. Chcąc podłączyć nowy piec opalany gazem lub olejem, trzeba wyposażyć komin w specjalny wkład kwasoodporny.

Kominy kwasoodporne są dostosowane do substancji znajdujących się w spalinach i pozwolą na wieloletnie użytkowanie takich kominów.

Jak wymienić komin?

Nie zawsze trzeba wymieniać cały komin. Czasem wystarczy od góry włożyć do niego specjalny wkład kwasoodporny. Jeśli przekrój komina oraz jego konstrukcja temu sprzyjają, będzie dało się to zrobić bez narażania się na konieczność rozbiórki i budowy nowego komina. Czasem jednak to niemożliwe i trzeba wybudować nowy komin obok lub zdecydować się na komin zewnętrzny mocowany do ściany bocznej budynku. Inaczej cała instalacja w ogóle nie zostanie dopuszczona do użytku.

By Ryszard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *