Kominiarz

Posiadając w ciągłej eksploatacji komin do pieca węglowego lub komin do pieca na pelet trzeba o niego odpowiednio dbać. Niestety komin nie jest konstrukcją, która nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych.

Zaniechanie swoich obowiązków w tym zakresie prowadzi do upośledzenia działania komina, a w dłuższej perspektywie stwarza ogromne zagrożenie. Największym z zagrożeń jest zaczadzenie mieszkańców oraz wybuch pożaru. Może do tego dojść, gdy przez lata komin nie jest czyszczony, a w środku zbierze się znaczna ilość zanieczyszczeń.

Jak powstają zanieczyszczenia w kominie?

Same zanieczyszczenia w kominie powstają na skutek spalania paliw stałych, czego efektem ubocznym są odprowadzane przez komin spaliny. W czasie tego procesu na ścianach komina pojawia się sadza, która może nawet zablokować przekrój komina i zatrzymać odpowiedni ciąg, który jest kluczowy do tego, by komin prawidłowo funkcjonował. Taka sytuacja sprzyja na przykład powstawaniu ciągu wstecznego, który jest bardzo niebezpieczny i radykalnie obniża efektywność działania komina.

Piece na węgiel są najbardziej narażone na powstawanie dużych ilości zanieczyszczeń osadzających się na ścianach komina. Sadza, która powstaje z węgla, gromadzi się w każdym sezonie grzewczym i co roku należy czyścić komin, by się jej pozbyć. Jeśli ktoś nawet przez jeden sezon zapomni o tym obowiązku, to komin może być już zanadto zanieczyszczony, by działać poprawnie.

Jak czyścić komin?

Chcąc wyczyścić komin, trzeba wezwać do tego profesjonalnego fachowca, jakim jest kominiarz. Dysponuje od odpowiednim sprzętem, który pozwala dostać się do wnętrza komina i go dokładnie oczyścić z sadzy od wewnątrz. Bez posiadany sprzętu do tego dedykowanego, nie da się skutecznie wyczyścić komina. Żadne narzędzia znajdujące się w przeciętnym garażu nie będą do tego odpowiednie. Można co najwyżej się w takie zaopatrzyć w markecie budowlanym, jednak trzeba pamiętać, że wyczyszczenie komina wymaga również doświadczenia i pewnych umiejętności.

By Ryszard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *