Kominiarz

Fakt, że kominy na węgiel, a także każde inne rodzaje kominów spalinowych trzeba regularnie czyścić, jest oczywisty, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak jest to ważne i w jaki sposób w ogóle się do tego zabrać. Każdy, kto zajmuje się eksploatacją instalacji grzewczej, powinien jednak pamiętać, że regularne czyszczenie kominów nie jest według prawa opcjonalne lub leżące w gestii właściciela, a jest skodyfikowane w prawie. Regulują to odpowiednie przepisy związane z bezpieczeństwem budynków.

Okazuje się, że w przypadku zaniedbania obowiązku czyszczenia, b, a także kominy do pieców opalanych węglem lub innym paliwem szybko się zanieczyszczają, powodując realne zagrożenie powstania pożaru. Może do niego dojść, gdy sadza nagromadzona w przewodzie kominowym osiągnie bardzo wysoką temperaturę i ulegnie zapłonowi. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, ugaszenie pożaru jest niezwykle trudne i zazwyczaj kończy się zniszczeniem komina, a nierzadko też całego budynku.

Komin do kominka i inne rodzaje kominów – jak czyścić?

Czyszczenie i regularne przeglądy komina najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Dysponuje ona specjalnymi narzędziami, dzięki którymi można wyczyścić komin od góry. Wykorzystuje się do tego specjalny obciążnik z zamocowaną szczotką, które spuszcza się na lince do przekroju komina. Sama szczotka by nie wystarczyła, gdyż sadza zazwyczaj jest zbyt mocno przylegająca do ścian komina. Obciążnik pozwala więc działać na nią z większą siłą.

Osoba czyszcząca porusza linką na wszystkie strony, tak by całkowicie oderwać zalegającą sadzę od ścian komina. Bez wykorzystania odpowiedniego sprzętu, jest to niemożliwe, gdyż oderwanie sadzy w inny sposób jest bardzo trudne. Nie można też liczyć na to, że sadza oderwie się sama. Jeśli tak się stanie, to stworzy to jeszcze większe niebezpieczeństwo dla budynku. Warto też pamiętać, że regularne przeglądy kominów są ważne dla ubezpieczycieli, którzy oczekują, że właściciele będą dbać o ten newralgiczny element budynku.

By Ryszard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *