dom komin

Producenci kominów i gotowych systemów kominowych mają w swoich ofertach różne wersje produktów. Jeśli chodzi o wkłady kominowe, to są to przede wszystkim kominy jednościenne, oraz kominy dwuścienne, czyli komin izolowany.

Wybór odpowiedniego komina jest bardzo ważny, gdyż obydwa rodzaje są przeznaczone do zupełnie odmiennego zastosowania. Trzeba o tym pamiętać już na etapie projektowania budynku, a później w momencie kupowania gotowego systemu do zmontowania.

Komin jednościenny – gdzie się go stosuje?

Kominy jednościenne są zbudowane z pojedynczej rury. Odlewana jest ona z odpowiedniego stopu stali, który spełnia wymagania wytrzymałościowe na bardzo wysokie temperatury oraz substancje chemiczne znajdujące się w spalinach wydobywających się z kominów. Taki komin musi wytrzymać temperaturę sięgającą nawet kilkuset stopni Celsjusza, co wymaga precyzyjnego dobrania odpowiedniego stopu. W przeciwnym razie komin szybko ulegnie degradacji. Wytrzymałość na temperaturę to jednak nie wszystko. Taki komin musi też wytrzymać ekspozycję na substancje chemiczne ze spalin, które mają destrukcyjny wpływ na metale.

Kominy jednościenne są wkładami murowanych kominów i wpuszczane są do szachtów, a następnie podłączane do pieców. Muszą one być w ten sposób wykorzystywane, gdyż nie są w inny sposób izolowane tak jak kominy dwuścienne.

Kominy dwuścienne- kiedy się je stosuje zamiast jednościennych?

Wersje dwuścienne różnią się tym, że stosując je, nie trzeba już dodatkowo izolować komina. Oznacza to, że mogą być montowane niezależnie od murowanych kominów, gdyż warstwa izolacji stosowana rurach, w zupełności wystarcza. Mogą więc być stosowane zarówno wewnątrz brył budynków, jak i na zewnątrz. O wiele łatwiejszy jest także montaż i umiejscowienie ich w projekcie, gdyż nie wymagają murowanego fundamentu, co znacząco ułatwia sprawę. Mogą być montowane na przykład do ścian. Teoretycznie mogą jednak też być wpuszczane do szachtów murowanych kominów, jednak to się mija z celem.

By Ryszard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *