Dom jednorodzinny

Budując komin, trzeba brać pod uwagę, że musi on mieć przewód wentylacyjny. Nie jest to jednak zasada i nie każdy komin taki przewód posiada. Komin bez wentylacji może być jedynie kominem spalinowym i dobrze sprawdzi się na przykład, jako komin na drewno.

Kominy z przewodami wentylacyjnymi buduje się zawsze, gdy komin znajduję się wewnątrz budynku. Jeśli jest on poza jego obrębem, przewód wentylacyjny nie jest potrzebny. Wtedy wystarczy wybudować zwykły komin spalinowy w wersji pojedynczej.

Komin do pieca na drewno – czy pojedynczy wystarczy?

Taki komin w zupełności wystarczy, by skutecznie pełnić swoje funkcję. Budowa podwójnego komina mija się z celem, gdyż nie jest to potrzebne, a jedynie zwiększy koszty budowy. Najwięcej kosztów pochłoną droższe materiały, gdyż do budowy podwójnego komina trzeba użyć bardziej rozbudowanych pustaków kominowych i wkładów kominowych. Jedyną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas budowy pojedynczego komina, jest to, że taki komin powinien być dobrze ocieplony. Zazwyczaj robi się to za pomocą wełny mineralnej. Jest to istotny aspekt w kontekście wieloletniego i bezpiecznego użytkowania komina. Każdorazowo odpowiednia wersja komina powinna być zatwierdzona przez fachowca, który dobierze komin do rodzaju pieca i budynku.

Najlepiej, aby był to doświadczony architekt. Trzeba również pamiętać, że kominy to istotne części budynku wpływające na ich bezpieczeństwo, a normy, których trzeba przestrzegać przy ich budowie, są zawarte w prawie budowlanym oraz Polskich Normach, których trzeba bezwzględnie przestrzegać, pod groźbą konieczności rozebrania konstrukcji.

Zalety pojedynczego komina

Jeśli tylko dany rodzaj pieca oraz umiejscowienie komina pozwala na budowę komina bez wentylacji, warto zdecydować się na tę opcję ze względu na niższe koszty, a także łatwiejszy proces budowy. Niemałe znaczenie ma również fakt, że taki komin zajmie mniej miejsca, co niekiedy stanowi istotny aspekt wizualny. Zobacz więcej na https://pekabet.pl/

By Ryszard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *