Kominy

Budowa komina i przyłączenie do niego pieca wymaga umiejętnego rozprowadzenia całej instalacji. W przeciwnym razie może być trudno osiągnąć optymalne parametry pracy komina.

Niekiedy wręcz okaże się, że użytkowanie wadliwie zmontowanej instalacji będzie niebezpieczne dla budynku. Czopuch kominowy powinien być prowadzony tak, by był jak najkrótszy. W przeciwnym razie może dojść do zaburzenia cyrkulacji spalin.

Czopuch kominowy – co to jest?

Sam czopuch kominowy to nieodzowny element każdej instalacji łączącej piec z kominem. Łączy on otwór wylotowy z pieca z otworem wprowadzającym do kanału kominowego. Może być wykonany z pustaka kominowego lub innych elementów tego typu. Nie zawsze jest jednak w pełni izolowany w ten sposób, zwłaszcza że zazwyczaj jest prowadzony wewnątrz budynków, co sprawia, że nie trzeba go aż tak mocno izolować. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że powinien być prowadzony tak krótką drogą, jak to tylko możliwe. Mniejsze znaczenie ma, czy chodzi o komin 8 m, czy też niższy, gdyż jeśli czopuch jest źle zaprojektowany, to ciąg w kominie i tak nie będzie odpowiedni. Kluczem do tego, by uzyskać odpowiednią cyrkulację spalin i zapobiec powstawaniu ciągu wstecznego jest to, by czopuch był w miarę prosty i nie miał wielu zagięć, a najlepiej wcale.

Ponadto powinien być tak krótki, jak to możliwe. Dlatego też istotne jest, by umiejętnie zaplanować ustawienie pieca względem komina. Warto o tym pomyśleć już w momencie, gdy się projektuje kotłownie lub pomieszczenie, w którym będzie zlokalizowany piec.

Dodatkowe akcesoria montowane w czopuchu

Niekiedy czopuch jest wyposażany w dodatkowe akcesoria, takie jak przepustnica spalin, a także tłumik hałasu. Warto też pamiętać o tym, by uwzględnić otwory pomiarowe spalin, a także otwory rewizyjne. Bez tego będzie bardzo trudno o prawidłową eksploatację całej instalacji, która jest kluczowa do tego, by zachować optymalne działanie całego systemu grzewczego przez długie lata. Trzeba też pamiętać, że przez lata, mogą tu zbierać się zanieczyszczenia, do których musi być dostęp, by je usunąć.

By Ryszard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *