Budowa

Budowanie komina może wiązać się z różnymi kosztami. Na ostateczną cenę wpływa bardzo wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, planując budżet na ten cel. Nie można tego jednak rozpatrywać w oderwaniu od projektu domu i tego, do jakiego celu komin będzie służył.

W domach jednorodzinnych, a także budynkach podobnego typu stosuje się różne rodzaje kominów, które pełnią różne funkcje. Każdy z nich jest budowany w nieco innej technologii, a także wielkości, co radykalnie wpływa na cenę. Pustaki ceramiczne i ich cena to jedynie element całego kosztorysu. Trzeba uwzględnić także elementy, takie jak rura do komina, elementy osprzętu, zaprawa murarska, a także koszty wybudowania fundamentu pod komin oraz koszty robocizny. Uwzględnić trzeba też niezbędne elementy, takie jak wyczystki kominowe, które co prawda nie są drogie, jednak niezbędne przy budowie i codziennej eksploatacji komina.

Koszty materiałów na komin

Jednoznaczne określenie, ile będzie kosztował komin, jest trudne, gdyż każdy projekt domu zakłada nieco inny wygląd komina. Na rynku są jednak dostępne do kupienia gotowe systemy kominowe, które pozwalają łatwo zaopatrzyć się kompleksowo w cały zestaw niezbędny do wymurowania komina. To ułatwia kalkulację kosztów. Trzeba jednak pamiętać, że te koszty są zależne też między innymi od tego, do czego przeznaczony jest komin. Jeśli jest to komin zewnętrzny, to trzeba zastosować pustaki z wentylacją. Tego typu podwójny komin będzie droższy niż komin pojedynczy. Jeśli zaś będzie on podłączony do pieca opalanego gazem, to trzeba też zastosować wkład z rury kwasoodpornej, która jest kompatybilna z tego typu piecami i spalinami, które się z nich wydobywają.

Koszty budowy komina

Pustaki ceramiczne i ich cena, a także rury do komina i osprzęt, taki jak wyczystki kominowe, to jedynie część kosztów. Ważne są także koszty budowy. Te są bardzo zróżnicowane ze względu na różne koszty robocizny. Chcąc oszczędzić, warto zaopatrzyć się w gotowe systemy kominowe, których budowa przebiega sprawniej, niż tradycyjne murowanie komina.

By Ryszard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *